fallback

Протестите в Хонконг и гигантската цензура в Китай

Това, което китайците научават за събитията в Хонконг, не е реално случващото се

10:34 | 18.06.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Въпреки че светът е отправил поглед към Хонконг през последната седмица, повече от 1,4 млрд. души, намиращи се точно зад границата в Китай, не са.

Докато стотици хиляди протестиращи се събират по улиците на Хонконг срещу спорен закон за екстрадицията в Китай, друга битка се развива в т. нар. Great Firewall на Пекин. Снимки и информация за най-големите протести от десетилетия в бившата британска колония, са систематично изтривани от китайския интернет, пише Bloomberg.

Междувременно китайските държавни медии поддържат историята, че протестното движение е предизвикано от намесата на Съединените щати.

В Weibo, китайска социална мрежа, подобна на Twitter, публикациите в подкрепа на протестиращите в Хонконг са премахвани, откакто демонстрациите започнаха миналия уикенд. Вместо това остава предимно информация за това как враждебни чуждестранни играчи се опитват да се намесят в китайските дела.

Въпреки че потребителите на WeChat извън континенталната част на Китай могат да споделят снимки и коментари за протестите в популярното чат приложение,техните контакти, които се намират отвъд Firewall в Китай, не могат да видят публикациите.

Написването на думата „Хонконг“ в най-голямата китайска търсачка Baidu не води до никакви новини за протестите. Цензурата е достигнала дори до песните, които изпълняват хората по улиците, като „Do You Hear The People Sing” - протестен химн от мюзикъла „Клетниците“. Песента е изтрита от музикалната стрийминг платформа QQ Music на Tencent.

Думите „Хонконг“, „екстрадиция“ и „протести“ са сред най-търсените във Freeweibo.com – уебсайт за мониторинг на публикации, които са били изтрити от уебсайта.

От Baidu са отказали да коментират въпроса. Представители на Tencent и Weibo не са отговорили веднага на запитванията за коментар по имейл.

Англоезичният ежедневник China Daily писа в понеделник, че граждани на Хонконг са излезли на улиците в неделя, за да призоват американските политици да се намесят в измененията на правилата за екстрадиция.

Официозът Global Times също писа за американска намеса в случващото се. В понеделник той дори отиде по-далеч, свързвайки продължаващите цяла седмица протести в града с течащите търговски преговори между Китай и САЩ – нещо, което китайското правителство избегна през седмицата.

Ако Вашингтон мисли, че „изиграването на картата с Хонконг може да принуди Китай да направи компромис в преговорите със САЩ, по-добре да помисли отново“, предупреждава вестникът. „Бунтовете в Хонконг само ще засилят позицията на Пекин срещу Вашингтон“, допълва изданието.

Китайската комунистическа партия контролира потока от информация към обществото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:10 | 14.09.22 г.
fallback